Rutin
Aktif
Performans
Paylaş
Kullanıcı Girişi
AT İSTANBULVeteriner Kliniği
AT İSTANBUL

Solunum Sistemi Muayenesi

Atların akciğerleri oldukça büyüktür ve insanlara göre daha az sıklıkta nefes alıp verirler. Bir atın dinlenme halindeki solunum sayısı dakikada 6-16 arasındadır. Bu sayı çalışma ile artar. Dörtnalda her adımda atın bir kere nefes verdiğini duymak mümkündür. Çalışma ile artan solunum sayısı dinlenme ile kısa sürede normale döner. Dinlenmeye rağmen solunum sayısı normale dönmezse öncelikle atın kondisyonunun zayıf olduğu akla gelecektir.

Solunum Sistemi Muayenesi

Akciğerlerin steteskop ile muayenesi
                (oskültasyon)

Solunum Sistemi MuayenesiSolunum sistemi hastalıklarında görülebilen burun akıntsı

Burun boşluklarından akciğerlere kadar uzanan solunum sistemine ait 100’den fazla farklı hastalık olduğu bilinmektedir. Kimi zaman mikroorganizmalardan kaynaklanan enfeksiyonlara rastlanırken (at gribi, gurm vb.) kimi zaman da enfeksiyona bağlı olmayan problemler (kornaj, yumuşak damak problemleri vb.) görülebilmektedir. Bulaşıcı solunum sistemi hastalıklarının önlenmesinde bakım ve çevre koşulları, tesislere yeni at girişinde yapılması gerekenler ve aşı uygulamaları gibi konular dikkate alınmalıdır. Solunum sistemi problemlerinde görülen semptomlar hafif burun akıntısından, ağır öksürüklere ve solunum güçlüklerine kadar değişebilmektedir.

Solunum sistemi muayeneleri, var olan bir problemin teşhisine yönelik olabildiği gibi at satınalma muayenesinin de önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Dinlenme halinde ve normal koşullarda belirti göstermeyen bazı problemler öksürük refleks testi ve kondisyon testi gibi uygulamalar ile ortaya konabilmektedir.

Official Member of Equine Vet International®
+90 533 681 46 62 / info@atistanbul.com