Rutin
Aktif
Performans
Paylaş
Kullanıcı Girişi
AT İSTANBULVeteriner Kliniği
AT İSTANBUL

At Satınalma Muayenesi

Atlar ilk bakışta insanı kendine hayran bırakabilen varlıklardır. Bir atın estetik hareketleri, hızı, etkileyici duruşu, parlak kılları, güzel yüzü ve gözleri tarihte her zaman insanları etkilemiştir. Hem gücünden yararlanma isteği hem de güzel olan bir şeye sahip olma arzusu atların satın alınmasındaki can alıcı noktalardır.

Ata binmeye yeni başladıysanız ve her geçen gün ilerleme kaydediyorsanız, büyük bir ihtimalle yakın çevreniz ve size atçılık konusunda yardımcı olan kişiler, eğitime başladığınız okul atlarının sizin için artık yetersiz olduğunu ve bir at sahibi olma vaktinin geldiğini söyleyeceklerdir.

Belki de hiçbir zaman ata binmediniz ancak yarış atları olan bir yakınınız sizi at sahibi olma konusunda etkileyip heveslendirdi. Her iki durumda da yani ata binseniz de binmeseniz de kendinizi artık bu sorumluluğu almaya hazır hissediyorsunuz… Şimdi ne yapacaksınız?

Bütün ticari ilişkilerde olduğu gibi at satışlarında da ihtiyaç duyulan en önemli unsur güven hissidir. Atçılık camiasından çok uzak değilseniz, at satışları sonrasında kimi zaman yaşanan hayal kırıklıklarını, güvensizlikleri, karşılaşılan maddi ve manevi zararları duymuş olabilirsiniz. (Yaşanmış at satınalma hikayelerine sayfanın sonunda bulunan linkten ulaşabilirsiniz)

At satınalma konusunda tecrübeniz yoksa ya da daha önce bir at satın alıp yukarıda bahsedilen olumsuzluklarla karşılaştıysanız bundan sonraki atınızı satın alırken bu konudaki bilgilerinizi artırarak birçok sorunun önüne geçmek sizin elinizde olacaktır. Yazının ilerleyen bölümlerinde at satınalma işleminin detaylı bir şekilde açıklanan aşamalarını inceleyebilirsiniz.

At satın alırken size düşen görevler

Satınalma muayenesini yapacak veteriner hekim kendi payına düşen detaylı incelemesini yapmadan önce sizin de mutlaka bir ön hazırlık yapmanızda fayda vardır. Bu ön hazırlık, satın alınacak at hakkında bir takım bilgilere ulaşmayı kapsar. Muayene öncesinde atın geçmişi ile ilgili öğrenilmesi gereken bilgilere sayfanın sonunda bulunan linkten ulaşabilirsiniz.

Eğer atları yakından tanımıyorsanız ve ilk defa bir at satın alacaksanız, öncelikle onların normal davranışlarını, beslenme alışkanlıklarını, keyifli, sinirli, yorgun ya da hasta olduklarını nasıl ifade ettiklerini öğrenmeniz yararlı olacaktır. Doğum öncesinde çocuk bakımı ile ilgili kitaplar okuyup, kurslara katılan anne babalar gibi siz de bir hayvan sahibi olmadan önce kendinizi geliştirebilir ve bu duruma hazırlanabilirsiniz. Sahip olacağınız deneyim ve bilgiler sayesinde atınızın ihtiyaçları ile gerektiğinde bizzat kendiniz ilgilenebilir ve atınızın sağlıklı kalması için elinizden geleni yapabilirsiniz.

Atlarını seçerken yalnızca güzelliğine ve dış özelliklerine bakarak satın alan at sahiplerinin, maddi ve manevi zarara uğrama ihtimalinin yüksek olduğu bilinmektedir. At satınalma konusundaki bilgilerinizi artırarak ve alacağınız atı kullanım amacınıza yönelik kapsamlı bir satınalma muayenesinden geçirerek karşılaşabileceğiniz olumsuzlukları en aza indirebilirsiniz. Bu muayene ile atın yaşı, o anki sağlık durumu ve buna bağlı olarak ileride gelişebilecek ihtimaller konusunda bilgi sahibi olursunuz.

Satınalma Muayenesinin Kapsamı

Atın hangi amaç için alınacağı, satınalma muayenesinin nasıl yapılacağını ve hangi konulara ağırlık verileceğini belirler. Örneğin tay yetiştirmek için alınan bir kısrakta üreme organlarının muayenesi ön planda tutulur. Yarış pistleri için seçilen bir atın ise kemik, tendon ve kas gibi hareket sistemi yapıları incelenir. Eğer at küçük bir çocuk için alınacaksa, genel sağlık durumu iyi, cidago yüksekliği fazla olmayan, sakin ve iyi huylu atlar tercih edilir.

Muayene sırasında atın pasaportunun bulundurulması çok önemlidir. Bu sayede veteriner hekim, atın yaşı ve diğer bilgilerin kontrolünü yapabilir. Dünyada birçok ülkede zorunlu hale getirilen ve ülkemizde de gittikçe yaygınlaşan mikroçip uygulamaları ile atın kayıt bilgilerinin güvenilirliği artmaktadır.

At Satınalma MuayenesiAt Satınalma Muayenesi

Atın dişlerine bakılarak; bildirilen yaşın doğruluğu kontrol edilir. Kimi zaman atın daha yüksek fiyata satılabilmesi için gerçek yaşı gizlenmekte ve size farklı bilgiler verilebilmektedir. Yaş tayini ile böyle durumların önüne geçilebilir.

Hangi amaç için alınacaksa alınsın, atın satınalma muayenesinde standart olarak gerçekleştirilen aşamalardan bazıları aşağıdaki listede yer almaktadır:

  • Damar içi enjeksiyonların yapıldığı boyun damarları kontrol edilir (tromboflebit yönünden).
  • Vücudun tüm bölgeleri deri tümörleri açısından göz ve elle muayene edilir.
  • Atın vücudunda, dudak kenarlarında kantarmadan (gem) kaynaklanan yara izleri de dahil olmak üzere eski yaraların olup olmadığına bakılır.
  • Tendonlar ve tendon kılıfları şekil, dolgunluk ve hassasiyet yönünden incelenir.
  • Efor testi: Bu teste tabi tutulan atlar belli bir süre çalıştırılır ve atın kondisyon durumu değerlendirilir. Bu değerlendirmeyi yaparken kalp atım ve solunum sayıları belli sürelerde ölçülür.
  • Gözün dışarıdan ve oftalmoskop ile detaylı incelenmesi ile farkına varılmamış eski ve yeni problemler ortaya konabilir.
At Satınalma Muayenesi

 

 

 

 

 

 

 

 

Gözün iç yapılarının oftalmoskop ile muayenesi.

Atı satan kişinin bile bilmediği göz problemlerine hatta kör olan atlara rastlamak hiç de şaşırtıcı değildir.

Radyolojik Muayene

Yapılan klinik muayenede topallık görülmez ise satınalma kararınızı büyük ölçüde etkileyebilecek olan bu aşamaya geçilir. Topallık olmadığı halde röntgen çekilmesinin amacı, yakın gelecekte topallığa sebep olabilecek bulguların önceden tespit edilebilmesidir. Radyolojik muayenede elde edilen bulgulara dayanarak yapılan puanlamaya göre (Alman Röntgen Değerlendirme Sistemi - Roentgenleitfaden) atın sağlık durumu ve fiyatı arasındaki tutarlılık değerlendirilebilir.

PuanVerilen puanların anlamı
IVerilebilecek en iyi puandır. Anatomik çeşitlilik olarak tanımlanabilen, önemli olmayan bulguları tanımlar. (İdeal durum)
IIİdeal durumdan hafif sapma gösteren bulguları tanımlar. Bu kategorideki bulguların ileriki bir tarihte klinik durumu etkileyerek problem oluşturma ihtimali %3’ten az olarak tahmin edilir. (Makul durum)
IIINormal durumdan belirgin şekilde farklılık gösteren bulguları tanımlar. Bu kategorideki bulguların ileriki bir tarihte klinik durumu etkileyerek problem oluşturma ihtimali %5 - %20 olarak tahmin edilir. (Değerlendirilmesi gereken durum)
IVNormal durumdan büyük ölçüde farklılık gösteren bulguları tanımlar. Bu kategorideki bulguların klinik durumu etkileyerek problem oluşturma ihtimali %50’den fazla olarak tahmin edilir. (Riskli durum)

Elde edilen bulgular net olarak bir puanlama grubuna girmediğinde ara puanlamalar yapılabilir. Bu durumda I ve II arası, II ve III arası gibi ifadeler kullanılmaktadır.

Atın kullanım alanına ve muayeneyi yaptıran kişinin isteğine göre satınalma muayenesi diğer sistemlerin muayeneleriyle detaylandırılabilir.

Ayrıca isteğe göre attan kan alınabilir ve bu kan örneği 6 ay boyunca laboratuvar ortamında saklanabilir. Bu işlemin amacı: ileriki bir tarihte atta herhangi bir problemin ortaya çıkması halinde, satınalma muayenesi sırasında atın herhangi bir doping etkisi altında olup olmadığının ortaya çıkarılabilmesidir (sakinleştirici, ağrı kesici, performans artırıcı vb. ilaçlar).

Satınalma muayenesi sonunda veteriner hekim tarafından atın o anki sağlık durumunu belgeleyen bir rapor düzenlenir ve muayeneyi yaptıran kişilere sunulur.

At fiyatları nelere bağlı olarak değişir? Yurtiçinde ve yurtdışında at satışları nerede ve nasıl yapılır? Satın alınan atların iade işlemleri Türkiye’de ve diğer ülkelerde hangi süre zarfında ve hangi koşullarda yapılabilir? vb. konularla ilgili daha fazla bilgi almak için belirli zamanlarda düzenlediğimiz kurslara katılabilirsiniz. Kursun ilk bölümünde anlatılan teorik bilgilerin ardından, ikinci bölümü oluşturan pratik uygulamalarda atın yapısal uyumunun (konformasyon) değerlendirilmesi, yaş tayini ve bunun gibi konuları farklı atlar üzerinde bizzat uygulama şansınız olacaktır. Kayıt ve tarihler için lütfen tıklayınız.

 At Satınalma ile ilgili Yaşanmış Deneyimler

 Satınalma muayenesinden önce atla ilgili öğrenilmesi gerekenler (Veteriner hekim muayenesini kapsamayan bilgiler)

 

Alma alı
Sat yağızı
Besle kırı
Bin doruya
(Türk atasözü)

Official Member of Equine Vet International®
+90 533 681 46 62 / info@atistanbul.com